Rzut oka na mobilną Pandemię

20 stycznia 1 Comments

Cały świat opanowany przez różne choroby. Jedyna szansa tkwi w Tobie i twojej drużynie. Jak zniesiesz tę presję? Czy zachowasz zimną krew aż do końca? Czy uda Ci się uratować ludzkość?
Pandemic to jedna z lepszych gier kooperacyjnych w jakie miałem okazję zagrać. Jak będzie działała na telefonie? Zobaczmy!


Jak to działa

Całkowicie spolszczoną wersję gry wydaną przez Asmodee Digital można w sklepie Play dorwać za 21,99zł, a w iStore 23,99zł. Gra nie wymaga dużo miejsca na dysku (około 40mb), a uda się ją uruchomić nawet na starszych telefonach z androidem 4.0.3 i w górę. Na samym początku jesteśmy pytani przez grę, czy już kiedyś mieliśmy okazję zagrać w Pandemię. Autorzy przewidzieli 3 odpowiedzi, z których każda przenosi do innego trybu. Jeśli wcześniej nie mieliśmy styczności nawet z wersją planszową to możemy zagrać w samouczek, który wyjaśni wszystkie zasady. Jeśli pierwszy raz gramy w wersje mobilną, ale planszówkę już mamy ograną to na spokojnie można wybrać drugi tryb z drobnymi podpowiedziami. Trzeci to oczywiście całkowicie samodzielna gra. Gdyby komuś samouczek nie wystarczył to zawsze można przeczytać instrukcję zawartą w grze. W standardowej rozgrywce mamy do wyboru 3 tryby trudności: dla początkujących, zwykły i heroiczny. Do naszego zespołu domyślnie może dołączyć 7 postaci, ale za ok. 7zł możemy rozszerzyć ich ilość o kolejnych 6. Za taką samą kwotę można kupić jeszcze jedno rozszerzenie dodające 8 kart epidemii.
Sama rozgrywka jest bardzo intuicyjna. Karty mieszają się same, a znaczniki automatycznie rozstawiane są na mapie. Wszystko działa płynnie i szybko. O ile w rzucie oka na Splendor narzekałem, że w rozgrywce nie ma muzyki, to tutaj jest wręcz przeciwnie - zawsze ją wyłączam. Może i na początku wydaje się miła dla ucha, ale już po kilku minutach gry szybko zacznie nudzić, a potem denerwować i będzie trzeba ją wymienić na jakiś inny podkład.
Grafika w grze stoi na wysokim poziomie, a mapa z panelem akcji sprawia wrażenie jakbyśmy naprawdę zarządzali grupą ludzi ratujących świat.

Przykładowa rozgrywka

Wybór postaci

Podsumowanie

Asmodee Digital wydając Pandemic: the board game zadbało o każdy szczegół (chociaż trochę olewczo podeszli do soundtracku), tak że gra nie różni się praktycznie niczym od wersji planszowej. Wszystko działa płynnie, a mały ekran w niczym nie przeszkadza. Prawie. Ciężko jest grać w gronie większym niż 2 osoby, bo jako, że jest to gra kooperacyjna, to każdy chce widzieć co się dzieje, więc często kończy się to przepychanką głów. Warto jeszcze wspomnieć, że gra jest idealna na dłuższe podróże. Bateria nie leci za szybko, a telefon nie łapie żadnej gorączki (małe wymagania gry).

Gra testowana na Huawei P9 Lite

@Edit
Pandemię można nieraz w promocji zgarnąć za 5zł!

Plusy:
-Płynna i szybka
-Ładna grafika
-Niskie wymagania
-Bardzo dobry samouczek
-Polska wersja językowa
-Cena

Minusy:
-Soundtrack mógłby być lepszy
-Częsta przepychanka głów w rozgrywce na więcej niż 2 osoby

Fragment samouczka

Instrukcja


Bartosz Bednarczyk

Zapalony fan gier planszowych. Oddaje swój cenny czas na testowanie gier. Robi to z trudem, ale uważa, że ktoś musi się poświęcić i grać, a potem przekazywać doświadczenia kolejnym pokoleniom.

1 komentarz: